Rakennusvalvonta on suljettuna 1. – 21.7.2024

Henkilökohtaiset tapaamiset rakennusvalvontaan on sovittava etukäteen ko. henkilön kanssa.

Rakennusvalvonnan palvelupuhelin 040 835 3858
Palvelupuhelin on avoinna:

  • ma, ke, pe 9:15–11:00
  • ti ja to 12:15–13:15

Muina aikoina voit lähettää sähköpostia osoitteeseen rakennusvalvonta@seinajoki.fi.

Rakennusvalvonta on viranomaistoimintaa, jonka tulee osaltaan edistää, opastaa ja valvoa laadukkaan rakennetun ympäristön, rakennuskannan sekä hyvän kaupunkikuvan syntymistä ja säilymistä sekä huolehtia yleisen edun huomioon ottamisesta. Rakennusvalvonta selvittää rakennushankkeiden luvanvaraisuuden ja käsittelee rakentamiseen liittyvät luvat. Lisäksi rakennusvalvonnan tehtäviin Seinäjoella kuuluu mm. maisematyöluvat.
Lupamenettely jakautuu rakennustoimenpiteen laadusta ja laajuudesta riippuen useaan eriasteiseen lupaan:

  • rakennuslupa
  • toimenpidelupa
  • purkamislupa ja -ilmoitus
  • maisematyölupa
  • ilmoitusmenettely

Lupa-asiainlautakunnan käsittelemät lupahakemukset

  • yli 1200 m² asuin-, liike- ja toimistorakennusten, hoitoalan rakennusten sekä opetusrakennusten lupahakemukset
  • yli 1500 m² tuotanto-, teollisuus-, varasto- ja kokoontumisrakennusten lupahakemukset

Lupa-asiainlautakunnan käsittelyyn menevät hakemukset tulee jättää sähköisesti eLuvan kautta.

Sähköinen lupakäsittely

Hae lupaa sähköisesti eLuvan (sähköinen lupapalvelu) kautta.
eLupa toimii parhaiten tällä hetkellä Chrome- ja Mozilla Firefox- selaimilla.

Sähköinen arkistointi on otettu käyttöön 1.4.2022 alkaen. Rakennusvalvontaan ei tarvitse enää toimittaa paperisia piirustussarjoja.

Paperihakemusten skannauksesta laskutetaan Rakennusvalvonnan palvelumaksujen mukaisesti: Rakennusvalvonnan maksut

Rakennusvalvonnan yhteystiedot

Rakennusvalvonta sijaitsee Seinäjoen kaupungintalossa.

Sähköpostiosoite: rakennusvalvonta@seinajoki.fi
Postiosoite: PL 215, 60101 Seinäjoki
Käyntiosoite: Alvar Aallon katu 10, E-ovi

Henkilökohtaiset tapaamiset rakennusvalvontaan on sovittava etukäteen.

Asiakirjat voi jättää kaupungintalon E-oven vieressä olevaan postilaatikkoon. Postilaatikko tyhjätään arkipäivisin klo 8.30.


Varmista henkilökohtainen tapaaminen sopimalla aika etukäteen.

Lupainsinööri vastaa puheluihin seuraavasti:

  • Ma 13:00–14:30
  • Ke 13:00–14:30

Puhelinajan ulkopuolella voit jättää soittopyynnön Palvelupiste Alvariin p. 06 416 2121


Rakennusluvat ja neuvonta:

Jarmo Akkala
lupainsinööri, Rakennusvalvonta
044 425 5070
jarmo.akkala@seinajoki.fi
omakotikohteet

Tero Raveala
rakennustarkastaja, Rakennusvalvonta
050 554 3322
tero.raveala@seinajoki.fi
pienet ja keskisuuret kohteet; liike- ja teollisuusrakennukset, kerrostalot yms.

Katja Helenius
johtava rakennustarkastaja, Rakennusvalvonta
050 444 0309
katja.helenius@seinajoki.fi
suuret kohteet; liike- ja teollisuusrakennukset, kerrostalot yms.

Ryhti-hanke:

Matti Kujanpää
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta / Ryhti-hanke
050 478 5244
matti.kujanpaa@seinajoki.fi


Katselmukset ja neuvonta:

Pasi Nevanperä
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta
044 425 5300
pasi.nevanpera@seinajoki.fi

Matti Kujanpää
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta / Ryhti-hanke
050 478 5244
matti.kujanpaa@seinajoki.fi

Ville Antila
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta
040 773 7290
ville.antila@seinajoki.fi

Thomas Myllykoski
LVI-tarkastaja, Rakennusvalvonta
040 660 3667
thomas.myllykoski@seinajoki.fi

Ari Peltola
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta
050 376 0509
ari.peltola@seinajoki.fi

Sähköisen lupapalvelun käyttö, arkisto ja tietopalvelut:

Inkeri Haapaharju
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 377 6328
inkeri.haapaharju@seinajoki.fi

Taina Korkea-aho
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 377 2565
taina.korkea-aho@seinajoki.fi

Oili Pihlajaniemi
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 378 6490
oili.pihlajaniemi@seinajoki.fi

Riina Uusitalo
lupa-assistentti, Rakennusvalvonta
050 377 3483
riina.uusitalo@seinajoki.fi