Rakennusvalvonta on viranomaistoimintaa, jonka tulee osaltaan edistää, opastaa ja valvoa laadukkaan rakennetun ympäristön, rakennuskannan sekä hyvän kaupunkikuvan syntymistä ja säilymistä sekä huolehtia yleisen edun huomioon ottamisesta. Rakennusvalvonta selvittää rakennushankkeiden luvanvaraisuuden ja käsittelee rakentamiseen liittyvät luvat. Lisäksi rakennusvalvonnan tehtäviin Seinäjoella kuuluu mm. maisematyöluvat.
Lupamenettely jakautuu rakennustoimenpiteen laadusta ja laajuudesta riippuen useaan eriasteiseen lupaan:

  • rakennuslupa
  • toimenpidelupa
  • purkamislupa ja -ilmoitus
  • maisematyölupa
  • ilmoitusmenettely

Lupa-asiainlautakunta käsittelee 600m2 ja sitä suurempien rakennuskohteiden lupahakemukset

Lupa-asiainlautakunnan käsittelyyn menevät hakemukset tulee jättää sähköisesti ePermitin kautta.

Sähköinen lupahakemus

Voit hakea rakennuslupaa myös sähköisesti.
ePermit toimii parhaiten tällä hetkellä Chrome- ja Mozilla Firefox- selaimilla.

Rakennusvalvontaan tulee kuitenkin edelleen toimittaa kolme paperista piirustussarjaa seläkkeillä ja sidottuina, koska sähköinen arkistointi ei ole vielä käytössä.
Hae lupaa ePermitissä.

Palvelupiste Alvarin ja rakennusvalvonnan yhteystiedot

Rakennusvalvonta sijaitsee Seinäjoen kaupungintalossa Palvelupiste Alvarin yhteydessä. Palvelupiste Alvari on suljettu 13.–26.7.2020.

Palvelupiste Alvarin puhelin: 06 416 2121
palvelupistealvari@seinajoki.fi
rakennusvalvonta@seinajoki.fi
Postiosoite: PL 215, 60101 Seinäjoki
Käyntiosoite: Alvar Aallon katu 10, E-ovi

Kaupunkiympäristön toimialalle osoitetut asiakirjat voi jättää Palvelupiste Alvarin ovensuussa olevaan postilaatikkoon. Postilaatikko tyhjätään arkipäivisin klo 8.30 ja 15.00.


Varmista henkilökohtainen tapaaminen sopimalla aika etukäteen rakennustarkastajalle, apulaisrakennustarkastajalle sekä lupa- ja tarkastusinsinööreille.

Rakennusluvat ja neuvonta:

Arto Kruuti
rakennustarkastaja, Rakennusvalvonta
0500 262 928
arto.kruuti@seinajoki.fi
suuret kohteet; liike- ja teollisuusrakennukset, kerrostalot yms.

Tero Raveala
apulaisrakennustarkastaja, Rakennusvalvonta
050 554 3322
tero.raveala@seinajoki.fi
pienet ja keskisuuret kohteet; liike- ja teollisuusrakennukset, kerrostalot yms.

Päivi Finni
lupainsinööri, Rakennusvalvonta
040 774 8481
paivi.finni@seinajoki.fi
omakotikohteet kantakaupunki ja Peräseinäjoki

Risto Puupponen
lupainsinööri, Rakennusvalvonta
0500 262 927
risto.puupponen@seinajoki.fi
omakotikohteet Nurmo ja Ylistaro

Katselmukset ja neuvonta:

Jarmo Akkala
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta
044 425 5070
jarmo.akkala@seinajoki.fi

Pasi Nevanperä
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta
044 425 5300
pasi.nevanpera@seinajoki.fi

Sirpa Ollila
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta
044 418 1127
sirpa.ollila@seinajoki.fi

Ari Peltola
tarkastusinsinööri, Rakennusvalvonta
050 376 0509
ari.peltola@seinajoki.fi

Asiakirjojen vastaanotto:

Inkeri Haapaharju
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 377 6328
inkeri.haapaharju@seinajoki.fi

Taina Korkea-aho
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 377 2565
taina.korkea-aho@seinajoki.fi

Oili Pihlajaniemi
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 378 6490
oili.pihlajaniemi@seinajoki.fi

Riina Uusitalo
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 377 3483
riina.uusitalo@seinajoki.fi