Hyvinvointilautakunta valitsee vuosittain kaupungin parhaan urheilijan kuluneen vuoden saavutukset huomioiden urheiluseurojen esittämistä urheilijoista.

Parasta urheilijaa valittaessa tulee kysymykseen ainakin yleisen sarjan Suomen mestaruuden voittanut ja mahdollisesti kansainvälisiä ja maaotteluedustuksia saavuttaneet urheilijat. Parhaaksi urheilijaksi valitaan henkilö, joka on urheilussa näkyvästi esillä ja joka kelpaa nuorisolle esimerkiksi omassa lajissaan.
Lautakunnan aikaisempien päätösten mukaan joukkue- ja yksilölajien edustajat ovat kaupungin parasta urheilijaa valittaessa tasavertaisia.

Vuonna 2015 liikuntalautakunta päätti kokouksessaan 11.11.2015 § 49 parhaan urheilijan hopeoidun palkintopokaalin muuttamisesta stipendiksi, jonka arvo määritellään vuosittain palkinnon saajaa päätettäessä.

Liikuntalautakunta on kokouksessaan 27.10.2016 § 40 päättänyt lisäksi palkita Vuoden joukkueen ja Vuoden valmentajan erillisillä palkinnoilla. Nämä palkinnot luovutetaan Suomenmestareiden palkitsemistilaisuudessa.

1983Lahtinen Hannu
1984, 1985Hakala Taina
1986Mutka Petri
1987Seinäjoen Maila-Jussit
1988Kesälä Sirpa
1989, 1990Kivipelto Jaana
1991Ilkka Harri
1992Ylä-Sulkava Outi
1993, 1994Turenius Irene
1995Seinäjoen Moottorikerho
1996Kankaanpää Tiina
1997Kandelin Kai-Erik
1998, 1999Karjalainen Olli-Pekka
2000, 2003Laukkanen Kaj
2001Crocodiles Seinäjoki, miesten vaahteraliigajoukkue
2002, 2004, 2005, 2006, 2008Koskela Pekka
2007, 2009, 2010Pitkämäki Tero
2011,2014Hietaniemi Rami
2012Rintamäki Pekka
2013Seinäjoen Peliveljet, miesten salibandyliigajoukkue
2015Seinäjoen Jalkapallokerho, miesten veikkausliigajoukkue
ErityispalkintoKoponen Noora, SSU
2016UrheilijaBenedek Oláh
JoukkueSeinäjoen Jalkapallokerho, miesten veikkausliigajoukkue
ValmentajaTuokko Timo, Crocodiles U15
2017UrheilijaVainionpää Jukka-Pekka, Jymy-Jussit
JoukkueNurmon Jymy, naisten lentopallojoukkue
ValmentajaTuomela Kari, Nurmon Jymy LP naiset
2018UrheilijaOlli Petra
JoukkueSeinäjoen Maila-Jussit B-pojat
ValmentajaRinta-Keturi Mika, SHS Ampumahiihto
2019UrheilijaPeitso Petteri, SSU
JoukkueSeinäjoen Peliveljet A-pojat
ValmentajaKoivisto Ari, SSU
2020UrheilijaKarri Hakala, IK
Jenny Patana, HiKi
Joukkue
Valmentaja