Seinäjoki stad, Idrottstjänster (ligger i Simhallen-Idrottshuset)
Kirkkokatu 15, PB 215
60101 Seinäjoki
liikunta@seinajoki.fi
liikuntavaraukset@seinajoki.fi

Personal

Förvaltning

Chef för idrottsväsendet Anne Kotila
+358 400 664 032
anne.kotila@seinajoki.fi

Chef för idrottstjänsterna Tanja Särkipaju
+358 50 552 9400
tanja.sarkipaju@seinajoki.fi 

Underhållschef Jari Mäkelä
+358 50 556 6187
jari.makela@seinajoki.fi

Byråsekreterare

Kati Lahtela, förvaltning, bokning av idrottsplatser
+358 6 416 2146
kati.lahtela@seinajoki.fi

Mari Nissinen, Nurmo, Ylistaro och Peräseinäjoki
+358 6 416 2017
mari.nissinen@seinajoki.fi

Underhåll av idrottsplatser

Erkki Kukkasela, idrottsplatsmästare, is område och idrottsplatserna utomhus
+358 50 5287 111
erkki.kukkasela@seinajoki.fi 

Mika Puska, hallmästare, Issportcentret
+358 400 453 798
mika.puska@seinajoki.fi

Mika Rintaketuri, hallmästare
+358 40 774 8648
mika.rinta-keturi@seinajoki.fi

Centralidrottsplanen jour tfn +358 40 774 8291
Issportcentret jour tfn +358 40 774 8289

Idrottsinstruktion

Koordinator för specialidrotten och babysim Sarika Kivimäki,
+358 40 774 8286
sarika.kivimaki@seinajoki.fi

Idrottsinstruktör, Seinäjoki Leena Isksla
+358 40 774 8364
leena.iskala@seinajoki.fi

Helena Söyrinki, idrottsinstruktör, specialidrott i Nurmo
+358 50 521 1859
helena.soyrinki@seinajoki.fi

Heli Hahtokari, simlärare
+358 40 774 8363
heli.hahtokari@seinajoki.fi

Kirmaushalli

Kirkkokuja 20, 61400 Ylistaro
+358 416 7245
kirmaushalli@seinajoki.fi

Ritolahalli

Saarentie 2, 61100 Peräseinäjoki
+358 44 418 1630
ritolahalli@seinajoki.fi

Martti Liminka, idottsplatsmästare
+358 44 418 1481
martti.liminka@seinajoki.fi

Nurmohalli

Länsitie 60, 60550 Nurmo
+358 6 416 7479
nurmohalli@seinajoki.fi

Uimahalli-Urheilutalo

Kirkkokatu 15, 60100 Seinäjoki
uimahalli-urheilutalo@seinajoki.fi

Fastighetsskötare jour +358 40 774 8287
Servicedisk +358 6 416 2288
Simvakter/ vattensportinstruktörer +358 6 416 2268

Kari Elomaa, hallmästare
+358 40 774 8387
kari.elomaa@seinajoki.fi

Anu Ilonen, byråsekreterare
+358 6 416 2145
anu.ilonen@seinajoki.fi