Nuoria on osallistettu kyselyllä tilan suunnitteluun, jossa kerättiin nuorten toiveita toiminnasta ja tilojen ominaisuuksista. Nuorille järjestettiin myös suunnittelutyöpaja, jossa suunniteltiin tilan toiminnallisuuksia. Nuoret ovat olleet toteuttamassa tilassa olevan graffitin yhteistyössä etsivä nuorisotyöntekijä Jaakko Vainionkulman kanssa ja tilataideteoksia Nuorten Tolkussa.
Nuoret saivat päättää, että mikä tulee tilan nimeksi. He valitsivat nimeksi Nuorten kohtaamispaikka JOJO – Youth Space JOJO. Suunnittelutyöryhmällä oli aluksi eri nimi ajatuksissa, mutta nuoret itse halusivat tämän nimen, joten se valittiin. Uudet isommat tilat tulevat tarpeeseen ja odotamme innolla miten nuoret ottavat paikan vastaan, kertoo JOJO:n pitkäaikainen nuoriso-ohjaaja Pasi Ketola.
JOJO:n avajaisohjelma – avoimet ovet ja kesänuoppari
Kohtaamispaikan avajaisia vietetään 10.6.2026. Uudet tilat löytyvät entisen matkakeskuksen tiloista, Valtionkatu 1. Kulku tiloihin on Valtionkadun päädyssä olevista ovista.
OHJELMA:
Klo 14-17 avoimet ovat
Klo 14.30 Juhlapuheenvuorot
Klo 17-20 Kesänuoppari
Tarjolla kahvia ja pullaa! Tervetuloa tutustumaan tiloihin.
Halusimme, että uusi nuorten kohtaamispaikka syntyy aidosti nuorten näköiseksi. Siksi kutsuimme nuoret jo suunnitteluvaiheessa mukaan kertomaan millaisia tiloja he tarvitsevat ja toivovat. Tavoitteena on tehdä tila, jossa nuoret voivat viihtyä, kohdata toisiaan ja toteuttaa itseään, kertoo Seinäjoen kaupungin vuorovaikutussuunnittelija Kirsi Mattila.
Syksyn nuopparitoiminta JOJO:ssa
Nyt avajaispäivänä 10.6. järjestetään kesänuoppari klo 17-20. JOJO:n toiminta pyörähtää kesälomakausien jälkeen toimintaan 1.9. alkaen. Aukioloajoista tiedotetaan nuorisopalveluiden sivustoilla ja somessa.
Myöhemmin tänä vuonna ulkoseinustalle asennetaan JOJO:n kyltit ja ulkovalaistusta parannetaan. Syksyllä jatketaan myös JOJO:n toiminnallisuuksien suunnittelua uudenlaisena kohtaamispaikkana. Tavoitteena on myös, että maahanmuuttajanuoret löytäisivät tilan ja kokisivat sen omakseen.
Tilojen suunnittelun taustalla
Kohtaamispaikan suunnittelun taustalla on RETHINK-hanke, jonka tavoitteena on muuttaa julkiset tilat merkityksellisiksi ja luoviksi kohtaamispaikoiksi. Hanke perustuu uuteen Eurooppalaiseen Bauhaus -ajatteluun (The New Bauhaus Initiative). Hankkeessa yhdistetään kaupunkeja ja asukkaita yhteissuunnitteluun, jonka tavoitteena on edistää osallistavaa kaupunkielämää: https://www.seinajoki.fi/en/hankkeet/
Lisätietoja:
Pasi Ketola, nuoriso-ohjaaja, Nuorten kohtaamispaikka JOJO, nuorisopalvelut, puh. 040 5142894, pasi.ketola@seinajoki.fi
Jaakko Kinnunen, nuorisotoimenjohtaja, puh. 040 6644383, jaakko.kinnunen@seinajoki.fi
Kirsi Mattila, vuorovaikutussuunnittelija, 040 530 5111, kirsi.mattila@seinajoki.fi

