Syksyllä 2025 lanseerattu Yhteinen sävel - konsertti saa jatkoa, kun naiskuoro Sorja ja kurikkalainen Mettumaarikuoro konsertoivat yhdessä.
Yhteinen sävel soi jälleen Seinäjoen kaupungintalolla
Naiskuoro Sorja ja Mettumaarikuoro konsertoivat syksyllä 2025 lanseeratun Yhteinen Sävel -konsertin tunnelmissa Seinäjoen kaupungintalolla tiistaina 6.10. klo 18.00, johtajinaan Pirjo Kotkaniemi ja Matti Ala-Välkkilä.
Konsertissa kuullaan monipuolinen kattaus suomalaisen musiikin helmiä, tuttua viihdemusiikkia, kuoromusiikkia eri vuosikymmeniltä ja uusia tuttavuuksia. Ohjelmistossa on musiikkia muun muassa Anna-Mari Kähärältä, Kaj Chydeniukselta, Juha Tapiolta ja Kerkko Koskiselta. Sanoituksissa kuullaan esimerkiksi Eino Leinon, Lauri Viidan ja Minna Canthin tekstejä.
Yhteinen Sävel on konsertti kohtaamiselle, yhdessä laulamiselle ja musiikin ilolle.