Kurikka Grand Canyon -maalaustyöpaja 1 Petri Ala-Maunuksen kanssa

6.11.2026 14:30 – 17:00
Bildkonst och utställningar
Kuvataide ja näyttelyt
Matkailijat
Visual arts and exhibitions
 

Maalaa maailman vanhin laakso

”Kuvia Kurikan muinaisesta laaksosta ei ole, mutta jotain tiedetään. Ei ollut ihmisiä eikä muita eläimiä, ei dinosauruksia, ei puita, kasveja, sammalta tai multaa. Oli graniittia, hiekkakiveä ja vettä. Laaksoa ympäröivät kolme kilometriä korkeat vuoret, joista ajan hammas oli jo hionut muutaman kilometrin pois.” Petri Ala-Maunus.

  • Työpaja 1: pe 6.11 klo 14.30–17.00
  • Materiaalimaksu: 12 € (sisältää maalauspohjan ja akryylimaalit)
  • Ohjaaja: taiteilija Petri Ala-Maunus

Matka 1,5 miljardin vuoden taakse

Työpajassa lähestytään syvää aikaa ja maapallon historiaa luovan työskentelyn kautta. Työpajan lähtökohtana on Kurikan alueen ainutlaatuinen geologinen historia ja niin kutsuttu Kurikka Grand Canyon, jota on kuvattu maailman vanhimmaksi laaksoksi. Osallistujat pääsevät maalaamaan oman näkemyksensä muinaisesta maailmasta: millaisia vuoria, taivaita, meriä, maisemia tai elämän muotoja täällä saattoi olla 1,5 miljardia vuotta sitten.

Työpajan ohjaajalla, taiteilija Petri Ala-Maunuksella on esillä Seinäjoen taidehallin Ajan saastuminen -näyttelyssä suurikokoinen maisemamaalaus Kurikka Buried Valley (Kurikan kadonnut laakso). Maalaus on yritys tehdä näkyväksi, miltä maailman vanhin laakso on näyttänyt 1,5 miljardia vuotta sitten. Teos perustuu Ala-Maunuksen ja Geologisen tutkimuskeskuksen tutkijoiden yhteistyöhön. Työssä on hyödynnetty tietoa muun muassa alueen kallioperän rakenteesta, kivien väreistä ja tekstuureista sekä muinaisen ilmakehän, vesistöjen ja mahdollisen elämän olosuhteista.

Geologian tutkimuskeskus kartoittaa ja tutkii Kurikan alueen ainutlaatuisia syvävesivarantoja yhteistyössä Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksen kanssa. Petri Ala-Maunus tunnetaan monumentaalisista maisemamaalauksistaan, jotka muistuttavat 1800-luvun romanttisia luontokuvia. Hänen teoksissaan koskematon luonto näyttäytyy mahtavana, ajattomana ja ihmisen jäljistä vapaana.

Mitä odotettavissa

Ilmoittaudu Netticket-palvelussa ja maksa materiaalimaksu etukäteen. Molemmissa työpajoissa on 13 paikkaa. Aikaisempaa maalauskokemusta ei tarvita. Voit tulla yhdessä ystäväsi, perheenjäsenesi tai muun tuttusi kanssa ja viettää rentoa iltapäivä maalaten yhdessä! Työpajassa maalataan oma näkemys ja tulkinta aikojen alun maisemasta taidemaalari Petri Ala-Maunuksen opastuksella.

Työpaja sopii kaikenikäisille. Alle 12-vuotiaat osallistuvat aikuisen seurassa. Oma maalaus viedään mukana työpajan päätyttyä ja annetaan kuivua kotona. Samana päivänä Kalevan Navetassa vietetään taiteen, kulttuurin ja makuelämysten Afterwork Art -iltapäivää. Ohjelmassa on mm. Kerro minulle aikojen alusta -opastus Ajan saastuminen -näyttelyssä Geologisen tutkimuskeskuksen erityisasiantuntija Niko Putkisen kanssa klo 17–18. Seinäjoen taidehallin näyttelyihin on vapaa pääsy perjantaina 6.11. koko päivän klo 11–19.

Taiteilija

Petri Ala-Maunus  asuu ja työskentelee Helsingissä. Hän tunnetaan suurikokoisista ja yksityiskohtaisista maisemamaalauksistaan, jotka kuvaavat koskemattoman luonnon mahtavuutta. Teokset eivät esitä todellisia paikkoja, vaan taiteilijan luomia kuvitteellisia maisemia, joiden taustalla vaikuttavat niin taidehistoria, luontokokemukset kuin populaarikulttuurin kuvasto.

Kuortaneelta kotoisin oleva Ala-Maunus on valmistunut taiteen maisteriksi Kuvataideakatemiasta. Hänen teoksiaan on ollut esillä muun muassa Kiasmassa, Amos Rexissä, Ateneumissa ja HAMissa. Vuonna 2010 hänelle myönnettiin Suomen Taideyhdistyksen William Thuring -palkinto, ja vuonna 2019 hän oli Ars Fennica -palkintoehdokkaana.

Työpajan toteutusta tukee: Suomen kulttuurirahasto

Kuva. Petri Ala-Maunus, Kurikka Buried Valley, 2026, yksityiskohta

Hinta

12 €

Osta liput

Järjestäjä

Seinäjoen taidehalli

Ulkoiset linkit