Tammikuun puolivälissä Seinäjoki sai mieluisan vierasjoukon, kun ystävyyskoulumme I LO im. Stanisława Dubois Koszalinista saapui viikon mittaiselle vierailulle. Ryhmä koostui kuudesta opiskelijasta ja neljästä opettajasta, ja 16. – 23.1.2026 vietettiin yhdessä intensiivinen, lämminhenkinen ja antoisa viikko.

Vierailu tarjosi sekä oppimista että elämyksiä ja ennen kaikkea mahdollisuuden vahvistaa pitkäaikaista yhteistyötä ja rakentaa uusia ystävyyssuhteita.
Talvinen Honkiniemi oli viikon rento ja iloinen aloitus, jossa ryhmä pääsi tutustumaan suomalaisiin talviperinteisiin. Lunta riitti, ilma oli kirpeä ja aurinko pilkahteli puiden lomasta, täydellinen sää ulkoiluun!
Opiskelijat ja opettajat kokeilivat erilaisia talviaktiviteetteja, nauttivat nuotion äärellä ja saivat ensikosketuksen siihen, mitä suomalainen talvi parhaimmillaan tarjoaa. Päivä helpotti tutustumista ja loi rennon, innostuneen ilmapiirin koko viikolle.


Maanantaista alkaen työskentely siirtyi Seinäjoen lukiolle, jossa ohjelmassa oli projektitöitä digiturvallisuuden ja digilukutaidon teemoista. Projekteissa hyödynnettiin sekä suomalaisten että puolalaisten opiskelijoiden näkökulmia, ja työskentely tapahtui kansainvälisissä sekaryhmissä. Tämä toi viikkoon hyvää vuorovaikutusta ja arvokasta kulttuurien välistä oppimista.


Vierailuviikon keskivaiheilla ryhmä pääsi tutustumaan Seinäjoen tunnetuimpaan arkkitehtoniseen kokonaisuuteen, Alvar Aallon suunnittelemaan Aalto-keskukseen. Vierailu tarjosi katsauksen siihen, miten arkkitehtuuri voi muovata kaupungin identiteettiä ja arkea.


Viikon ohjelmaan kuului myös kevyempää tekemistä, ja yksi odotetuimmista hetkistä oli iltapäivä Megazonessa. Pelin energia ja hauskuus yhdistivät ryhmän ja tarjosivat täydellisen vastapainon projektityölle ja opintokäynneille. Ilon ja kilpailunhehkun täyteinen hetki jäi varmasti monen mieleen.
Kansainväliset vaihdot rikastuttavat arkea, avaavat uusia näkökulmia ja luovat verkostoja, jotka kantavat pitkälle tulevaisuuteen.

Lämmin kiitos ystävillemme Koszalinista vierailusta ja yhteistyöstä. Toivomme tapaavamme jälleen pian, joko Suomessa tai Puolassa!