Kevät käsillä – kauden avaus ja avoimet ovet Seinäjoen taitokeskuksessa

17.1.2026 11:00 – 15:00
Aikuiset
Kädentaidot
Messut ja markkinat
Nuoret
Seniorer
Seniorit
Seniors
Unga
Youth
 

Tervetuloa tutustumaan toimintaamme sekä kevään kursseihin ja tapahtumiin!

Kevät käsillä – kauden avaus ja avoimet ovet Seinäjoen taitokeskuksessa La 17.1. klo 11-15.

Tervetuloa tutustumaan toimintaamme, kevään kursseihin ja tapahtumiin sekä osallistumaan ilmaiseen tilkkuilutyöpajaan!

* Taitokeskuksen henkilökunta esittelee tulevaa kevättä – tule juttusille!
* Avoimessa työpajassa tutustutaan vuoden 2026 käsityötekniikkaan ja valmistetaan tilkuista oma neulakirja. Työpaja on maksuton.
* Työnäytöksessä kehyskaiverrusta – Mitä tammikuussa alkavalla kehysryijykurssilla oikein on tehdään? Tule tutustumaan tekniikkaan ja ilmoittautumaan mukaan kurssille!
* Kaksosflikkojen pohjalaisneuleita -näyttely avautuu pajakäytävälle. Näyttely esillä 17.1. – 28.2.2026. Kaksosflikat Sanna ja Maaria paikalla esittelemässä neuleita ja myymässä ohjeita!
* Kangasvaihtarit – tuo tullessas, vie mennessäs -periaatteella. Tuo itsellesi tarpeettomia kankaita ja tilkkuja vaihtareille ja katso löytyisikö vaihdossa jotain itselle tarpeellista kangasta! Tuothan vaihtareille vain puhtaita ja tuoksuttomia kankaita.

La 17.1.2026 on valtakunnallinen käsityölauantai. Olet lämpimästi tervetullut kanssamme juhlistamaan käsityötä sekä uutta, alkanutta käsityövuotta!

Tapahtuman tiedot

Tapahtuma on maksuton.

Järjestäjä

Taito Etelä-Pohjanmaa

044-3201640

Ulkoiset linkit