Haa­ve­maa: Ta­ri­noi­ta siir­to­lai­suu­des­ta -se­mi­naa­ri

27.3.2026 13:00 – 17:00
Courses and seminars
Koulutukset ja seminaarit
Utbildning och seminarier
 

Kaikille avoimessa seminaarissa tutustutaan Pohjois-Amerikkaan lähteneiden suomalaisten siirtolaisten tarinoihin ja musiikkiin.

Haa­ve­maa: Ta­ri­noi­ta siir­to­lai­suu­des­ta -se­mi­naa­rissa tutustutaan Pohjois-Amerikkaan lähteneiden suomalaisten siirtolaisten tarinoihin ja siirtolaisten musiikkiin. Ohjelmassa on puhetta, keskustelua ja musiikkiesityksiä.

Yhdysvaltoihin, Kanadaan ja sieltä edelleen Neuvosto-Karjalaan 1800-luvun lopussa ja 1900-luvun alkuvuosikymmeninä suuntautunut siirtolaisuusaalto synnytti monia kiinnostavia elämäntarinoita ja upean soivan perinnön. Seminaarissa käydään läpi siirtolaisten kohtaloita sekä suullisesti että musiikin välityksellä.

Ohjelma
13.00 Tervetuloa
Saijaleena Rantanen ja Samuli Korkalainen (Haavemaa-hanke)
13.15 Pääpuheenvuoro
Maarit Tastula: Unelmia ja pettymyksiä – Miksi Amerikka radikalisoi Pohjanmaalta lähteneitä siirtolaisia?
14.00 Musiikkia
Mestaripelimanni Teijo Aho soittaa isänsä Tauno Ahon Amerikasta tuomia haitarisävelmiä
14.15 Kahvit 
14.45 Paneelikeskustelun alustukset
Samira Saramo (Siirtolaisuusinstituutti): Kertomuksia paikasta ja kuulumisesta
Tuija Ahola (Etelä-Pohjanmaan kotiseutu- ja museoyhdistys): Siirtolaisuustarinat talteen – Etelä- ja Keski-Pohjanmaan yhteinen siirtolaisuushanke
15.15 Paneelikeskustelu
Keskustelemassa Maarit Tastula, Samira Saramo, Tuija Ahola ja Samuli Korkalainen. Keskustelua moderoi Saijaleena Rantanen.  
 16.15 Musiikkia
Laitakaupungin Orkesteri ja yllätyssolistit esittävät näytepaloja seuraavan päivän konsertista 
16.30 Vapaata keskustelua

Ilmoittautuminen
Seminaariin on vapaa pääsy, mutta tarjoilujen vuoksi pyydämme ilmoittautumaan siihen 20.3. mennessä tällä lomakkeella: https://link.webropol.com/ep/haavemaa-seminaari. Ennen tilaisuutta on mahdollisuus omakustanteiseen lounaaseen Kalevan Navetassa Äärellä-ravintolassa.

✨Seminaari on osa Taideyliopistossa toteutettavaa tieteellis-taiteellista hanketta ”Haavemaa – Soiva siirtolaisuus 1800-luvulta nykypäivään”. Hanke keskittyy Etelä-Pohjanmaan, Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan siirtolaisuushistoriaan ja siinä yhdistyvät tutkimus ja musiikki sekä näyttämötaide ja visuaaliset taiteet. Haavemaa on Etelä-Pohjanmaan Kulttuurirahaston maakunnallinen kärkihanke.

✨Seminaari on osa Taideyliopiston Seinäjoen yksikön 35-vuotisjuhlavuoden ohjelmaa. Seuraavana päivänä järjestetään seminaariin liittyvä konsertti Seinäjoen kaupunginteatterissa: https://www.uniarts.fi/tapahtumat/haavemaa-soivia-tarinoita-siirtolaisuudesta

Vapaa pääsy. Tervetuloa!

Näytä vähemmän

Tapahtuman tiedot

Tapahtuma on maksuton.

Järjestäjä

Taideyliopisto Seinäjoki

Ulkoiset linkit