
Seinäjoen kaupunki aloittaa kampanjan, jonka tavoitteena on saada erityisesti seinäjokiset nuoret äänestämään tulevissa kunta- ja aluevaaleissa. Äänestämällä voi vaikuttaa kaupungin asioihin ja palveluihin. Kampanjan suunnittelussa kuultiin mm. Seinäjoen nuorisovaltuustoa.
– Kampanjalla haluamme innostaa erityisesti nuoria, mutta myös kaikkia asukkaita, äänestämään. Samalla haluamme tehdä tutuksi kaupungin toimintaa. Harvoin tullaan ajatelleeksi, miten monessa arjen asiassa kaupunki on mukana. Kampanjan aikana tuodaan myös esiin, mistä vaaleissa on kyse ja miten löytää oma ehdokas, kertoo kaupungin markkinointipäällikkö Anu Männikkö.
Erityisesti TikTokissa ja Instagramissa näkyvän kampanjan keulahahmona on kaupunginjohtaja Jaakko Kiiskilä.
– Itsekin nuorten isänä ymmärrän, että äänestäminen ja vaalit eivät ole nuorten ykkösjuttu. Äänestäminen on kuitenkin tärkeää ja osa aikuistumista. Näin herätellään myös nuoria yhteisten asioiden hoitoon. Kaupungin päättäjien päätökset näkyvät asukkaiden elämässä päivittäin.
Kaupungin hallintojohtajana ja keskusvaalilautakunnan sihteerinä toimiva Jari Jokinen kannustaa kaikkia äänestämään.
– Vuoden 2021 kunnallisvaaleissa Seinäjoen äänestysprosentti oli vain 53,9. Jos haluaa vaikuttaa asioihin, tämä on demokraattinen tapa vaikuttaa neljän vuoden välein. Kun on kaikenikäisiä ihmisiä päättämässä, kaikkien näkemykset tulevat huomioiduksi päätöksissä.
Lisätietoja:
Markkinointipäällikkö Anu Männikkö, p. 044 418 1119
Kaupunginjohtaja Jaakko Kiiskilä, p. 050 340 3401
Hallintojohtaja Jari Jokinen, p. 044 754 1670