
Kansallista veteraanipäivää vietetään sunnuntaina 27.4.2025. Valtakunnallinen pääjuhla järjestetään vuonna 2025 Hämeenlinnassa teemalla rauhanviesti. Teema kunnioittaa sukupolvien välistä lupausta ja luottamusta, mikä on historiallisestikin ollut pienen kansakuntamme vahvuus ja voimavara niin hyvinä kuin vaikeinakin vuosina.
Seinäjoella veteraanipäivään kuuluvat muistamiset järjestetään kaupungin eri alueilla sijaitsevilla muistopatsailla 27.4. klo 11.00
- Seinäjoen Veteraanikivellä Lakeudenpuistossa. Seppelkulkue Veteraanikivelle lähtee Lakeuden Rististä jumalanpalveluksen jälkeen.
- Ylistarossa Talvi- ja jatkosodan muistopatsaalla. Seppelkulkue muistopatsaalle lähtee kirkosta jumalanpalveluksen jälkeen.
- Peräseinäjoella Sankarihaudalla.
Nurmossa Taistelijain muistomerkillä kunniakäynti ja seppeleenlasku järjestetään poikkeuksellisesti jo perjantaina 25.4. klo 11.00.
Tilaisuuksien järjestelyistä vastaavat Seinäjoen kaupungin kulttuuripalvelut, Seinäjoen seurakunta sekä kaupungin alueen veteraani- ja reserviläisjärjestöt.
Lisätietoja: