26.3. Earth Hour 2011 - Tunti ei riitä
Vuoden 2011 Earth Hour järjestetään 26.3. klo 20.30–21.30 paikallista aikaa. Seinäjoen kaupunki suosittaa hallintokuntia huomioimaan tämän mahdollisuuksien mukaan ja toivotaan myös kuntalaisten aktiivisuutta asiaan.
Viime keväänä järjestetty Earth Hour 2010 -kampanja onnistui yli odotusten. Maailmalla tempaukseen osallistui jopa 4000 kaupunkia 126 maasta. Mukana oli lähes miljardi yksityishenkilöä sekä lukuisia yrityksiä, oppilaitoksia ja muita organisaatioita. Suomessakin tempaukseen osallistui ennätysmäärä yrityksiä, organisaatioita ja yksityishenkilöitä. Gallup-tutkimuksen mukaan valojen sammutustapahtuma oli tuttu lähes 90 prosentille suomalaisista aikuisista.
Kampanja osoittaa, ettei ympäristön ja ilmaston puolesta toimimisen tarvitse olla ryppyotsaista tai vaikeaa. Tärkeintä on aito halu muuttaa toimintaansa oikeaan suuntaan. Osallistujia kehotetaan tänä vuonna antamaan lupauksen ilmastoystävällisestä elämäntavasta tai toiminnasta.
Lisätietoja: Erkki Havimäki p. 040 554 9161
Seinäjoki 22.3.2011
Kaupunginkanslia




