+
Tulosta
Etusivu
Etusivu » Tiedotteet » 2018 » Joulukuu » Uudenvuodenjuhla Seinäjoella uudistuu

Uudenvuodenjuhla Seinäjoella uudistuu

4.12.2018, klo 7:39

Koko perheen juhla järjestetään viime vuoden innoittamana Joupiskan Liikuntakeskuksessa, joka soveltuu nykyisten ilotulitusten turvallisuusvaatimusten mukaan juhlalle paremmin kuin Lakeudenpuisto.

Etkot potkaisi uudistuksen liikkeelle

Viime vuonna Seinäjoen kaupunki järjesti itsenäisyyspäivän etkot -tapahtuman, minkä vuoksi kaupunki ei järjestänyt uudenvuodenjuhlaa erikseen. Alakylä-seura aktivoitui, otti yhteyttä Joupiskan Liikuntakeskukseen ja kysyi heitä yhteistyöhön ilotulituksen järjestämiseksi. Liikuntakeskus vastasi tiedusteluun myöntävästi ja hankki yrittäjiä ilotulituksen sponsoreiksi. Juhla onnistui yli odotusten, ja paikalla oli paljon lapsiperheitä.

Juhla tehdään yhteistyössä Alakylä-seuran kanssa

Tänä vuonna Alakylä-seura otti jälleen aktiivisen roolin ja lähetti tiedustelun kaupungille mahdollisesta yhteistyöstä uudenvuodenjuhlan järjestämiseksi. Kaupungin johtoryhmä teki yhteistyöehdotuksen perusteella päätöksen, että uudenvuodenjuhla järjestetään tänä vuonna yhteistyössä Alakylä-seuran kanssa. Vahvana yhteistyökumppanina järjestelyissä toimivat myös Joupiskan Liikuntakeskuksen yrittäjät.

Kaupunkiaktivismia parhaimmillaan

Juhlan järjestäminen yhteistyössä tukee hyvin kaupunkistrategiaa, jossa mainitaan aktiiviset asukkaat ja yhteisöt. "Tämä on kansalaisaktivismia parhaimmillaan. Yhteistyöaloitteen tulo suoraan kaupunginosaseuralta kertoo aktiivisista kaupunkilaisista, jotka haluavat olla vaikuttamassa oman asuinalueen asioihin.", toteaa elinvoimajohtaja Erkki Välimäki tyytyväisenä. "Hienoa, että kaupunki nähdään potentiaalisena kumppanina.", Välimäki lisää vielä.

Uudenvuodenjuhlan ohjelma ja aikataulu julkaistaan viikolla 50. Samalla tiedotetaan poikkeavista liikennejärjestelyistä, jotka tehdään Liikuntakeskuksen lähialueelle.Lue kommentointisäännöt ennen viestin kirjoittamista. Viestejä päivitetään ma─pe klo 8─15.45. Kaikki viestit tarkistetaan ennen julkaisua. Kommentteihin ei vastata.

Minkä värinen on mansikka?

Kommentit

Ei kommentteja