+
Tulosta
Etusivu
Etusivu » Tiedotteet » 2017 » Helmikuu » Seinäjoen liikuntapalvelut palkitsi menestyneitä urheilijoita

Seinäjoen liikuntapalvelut palkitsi menestyneitä urheilijoita

8.2.2017, klo 11:25

Onnea Suomenmestarit vuosimallia 2016, kansainvälisissä kilpailuissa menestyneet, Vuoden valmentaja Timo Tuokko Crocodiles, Vuoden joukkue SJK ja Kunnon kuntalainen Anelma Pouttu.

Liikuntapalvelut palkitsi ti 7.2.2017 vuonna 2016 menestyneitä urheilijoita kaupungintalolla järjestetyssä palkintojuhlassa.

Liikuntapalvelut pyytää vuosittain seuroja ilmoittamaan seinäjokiset urheilijat jotka ovat voittaneet Suomenmestaruuden tai osallistuneet kansainvälisiin kilpailuihin. Urheilijat palkitaan yhteisessä juhlassa joka järjestetään vuosittain.

Lisäksi juhlassa palkitaan Kunnon kuntalainen, jonka liikuntalautakunta valitsee vuosittain urheiluseuroilta saatujen ehdotusten perusteela Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu ry:n pyynnöstä. Kunnon kuntalaisen kunnianimen voi kuntalainen saada erityisen merkityksellisestä toiminnasta kunto- ja terveysliikunnan ja fyysisen kulttuurin alueella.

Vuoden urheilija Benedek Olahin kaupunki palkitsi jo Itsenäisyyspäivän juhlassa.


Suomenmestarit 2016

Juniorit

Alppihiihto

U 18 Eetu Mäkelä, SHS Alppi, SL (pujottelu), GS (suurpujottelu)

Ampumahiihto

N 19 Sofia Joronen, Sanna-Mari Purola ja Sanna Koskela, SHS Ampumahiihtoviesti

N 18 Sofia Joronen, SHS Ampumasuunnistus

Ampumajuoksu

N 17 Noora Kupari, Tia-Maria Hautaniemi ja Tiina Mäki-Panula, 3*3 km

Jousiammunta

M 17 Paavo Posti, Jousi-Jussit Sisä ja ulkorata

Pikaluistelu

Jaakko Hautamäki, SU, B-pojat, junioreiden matkakohtaiset 500, 1000 ja 1500m

Valle Viertola, SU, A-pojat, junioreiden matkakohtaiset 500, 1000 ja 1500 m

Katriina Keski-Opas, SU, B-tytöt, junioreiden matkakohtaiset 500, 1000 ja 1500m sekä yhteispisteiden

Pyöräsuunnistus

Teemu Kaksonen, YK-V H 17 Pyöräsuunnistus, keskimatka

Voimanosto

Sami Lehtonen, YK-V 23 v. alle 93 kg. klassinen, yhteistulos

Teemu Sippola, YK-V 20v. alle 74 kg. penkkipunnerrus

Esteratsastus

Joni Koivusalo, E-P:n Urheiluratsastajat, alle 21 v. esteratsastus

Lentopallo

Nurmon Jymy B-tytöt; Veda Mansikkaviita, Iida Hakala, Annika Mikkilä, Julia Peura, Roosa Martinmäki, Roosa Rajala, Milla Haapa-aho, Iina Niemelä, Venessa Loukonen, Laura Väliniemi, Liisa-Maija Eikkula, Anni Suhonen ja Sanni Rossi
Valmentajat/joukkueenjohto: Matti Toivola, Marko Hakala ja Virpi Hakala

Yleinen

Paini

Oskari Riihioja, PeTo Vapaapaini, 120 kg

Jousiammunta

Laura Perälä Jousi-Jussit

Pöytätennis

Benedek Olah, Seinäjoen Sisu

Pikaluistelu

Elina Risku, SU Sprinttereiden yhteispisteet, 500 m ja 1000m (matkakohtainen)

Veera Sarkanen, SU matkakohtaiset 1500 m

Joukkue: SU, Katriina Keski-Opas, Elina Risku ja Sini Siro, 3*400m

Yleisurheilu

Pyry Niskala SSU Miehet, kiekko

Jenni Kangas SSU Naiset, keihäs

Noora Koponen SSU 100m/ 200m/ naiset

Ampumasuunnistus

Mikko Hölsö, YK-V Yleinen

Leuanveto

Tero Ukkonen Leuanveto

Jousiammunta

Laura Perälä, Jousi-Jussit

Suunnistus

Sari Anttonen Pitkämatka

Pyöräsuunnistus

Aleksi ja Mika Rantala, Rasti-Jussit, Pyöräsuunnistusviesti

Han moo do

Piia Kurki, Itsepuolustus, mustat vyöt, 50 kg

Riina Tuhkasaari Täyskontaktiottelu, yli 4v. harrastaneet 75 kg

Kansainväliset edustukset 2016

Juniorit

Paini

Markku Ahtiainen, PeTo, PM-kisat, 66 kg, Tallinna

Pyöräsuunnistus

Teemu Kaksonen, YK-V, Pyöräsuunnistus, alle 17 v. EM-kisat (viesti 1. henk.koht. sijat 3.keskimatka 5. pitkämatka ja 6.sprintti)

Hiihto

Karri Hakala, YK-V, Nuorten MM-kisat ja MC-edustuksia (yleinen), Romania

Pikaluistelu

Jaakko Hautamäki, SU, Junior World Cup ja nuorten olympialaiset, Lillehammer

Juho-Jaakko Yli-Ilkka, SU, Junior World Cup Groningen ja Berliini

Voimanosto

Sami Lehtonen, YK-V, Voimannosto MM-3. alle 23 v., USA, Texas

Jousiammunta

Markus Leikkola, Jousi-Jussit, Nuorten PM-kisat, 4.sija, Tanska

Yleisurheilu

Sofia Pölkky, SSU, Keihäs 17 v. EM-kisat Georgia 9. ja Suomi-Ruotsi maaottelu (2.)

Veera Perälä, SSU, 400 m Suomi-Ruotsi maaottelu (2.)

Esteratsastus

Joni Koivusalo, E-P:n Urheiluratsastajat PM-kisat (2.), Ypäjä

Aikuisurheilu

Yleisurheilu

Helinä Pihlaja, E-PUV, MM-kisat N70, Keihäs (3.), korkeus, kuula ja painonheitto, Perth Australia sekä PM-kisat viestit ja korkeus (1.)

Hannu Rintaniemi, E-PUV, M50, PM-kisat heitto 5-ottelu (3.), Odense

Tuomo Jantunen, E-PUV, M60, PM-kisat painonheitto (2.), Odense

Juhana Mäkelä, YK-V, M 35, EM-hopeaa, moukarinheitto

Paula Mäkelä, YK-V, N 60, EM-hopeaa painonheitto

Jousiammunta

Pentti Kuivalainen, Jousit-Jussit EM-kisat, sisähalli (2.), Espanja

Paini

Juha Tuuri, SPM, Veteraanien MM-kisat 69 kg (3.), Seinäjoki

Yleinen

Paini

Rami Hietaniemi, Nurmon Jymy, Olympialaiset Rio De Janeiro kr.room.84 kg, Brasilia

Rami Syrjä, SPM, PM-kisat (3.) 66 kg, Tallinna

Sumopaini

Oskari Riihioja (3.) ja Hannu Kulmala, Peto, Puola

Pikaluistelu

Pekka Koskela, SU, Matkakohtaiset ja Sprinttereiden MM-kisat ja MC-kilpailuja

Elina Risku, SU, Matkakohtaiset MM-kisat ja MC-kilpailuja

Tommi Pulli, SU, MC-kilpailuja

Pöytätennis

Benedek Olah, Olympialaiset ja useita muita edustuksia

Yleisurheilu

Jenni Kangas, SSU, Keihäs, EM-kisat (9.) Hollanti ja talvi EM-kisat (8.), Romania

Pyry Niskala, SSU, Kiekko, Suomi-Ruotsi maaottelu, Tampere

Suunnistus

Sari Anttonen, EM ja MM-kisat viestissä sija 1. EM ja 3. MM-kisat

Ampumasuunnistus

Mikko Hölsö, YK-V, Ampumasuunnistuksen MM-kilpailut, (viesti 2. ja normaalimatka 3. sprintti 3.), Tshekki

Mikko Viitamäki, YK-V, Ampumasuunnistuksen MM-kilpailut, viesti 1., Tshekki

Jousiammunta

Laura Perälä, Jousi-Jussit, EM-kisat (65.), Englanti, Nottingham

Han moo do

Piia Kurki, Baltic Olympiad, täyskontaktiottelu, mustat vyöt 50 kg, Riika

Riina Tuhkasaari, Baltic Olympiad, täyskontaktiottelu 70 kg, Riika

Moottoriurheilu

Janne Rantala (3.), Mikko Koskinen(12.) ja Herman Kenkkilä (18), Flat rackin MM-osakilpailu, Tshekki

Maahockey

Seinäjoki United, Eurohockey Championship Challenge Malta (maahockeyn seurajoukkueiden eurocup-turnaus)

Muut palkitut 2016

Vuoden seinäjokelainen urheilija: Benedek Olah pöytätennis, olympialaiset ja EM-kisat

Vuoden Valmentaja: Timo Tuokko, Seinäjoen Crocodiles, U 15 joukkueen valmentaja ja maajoukkuevalmentaja U 15

Vuoden Joukkue: SJK, Suomen Cupin voitto ja veikkausliigan 3. sija

Kunnon kuntalainen: Anelma Pouttu, Toiminut useita vuosia liikuttajana erilaisissa ryhmissä ja kaupungin liikuntaryhmien vertaisohjaajana. Ollut KKI-toiminnassa alusta lähtien (1995)

Maineteko: Noora Koponen, palkittu Suomen urheilugaalassa VAU:n vuoden urheiluteko palkinnon johdosta





Lue kommentointisäännöt ennen viestin kirjoittamista. Viestejä päivitetään ma─pe klo 8─15.45. Kaikki viestit tarkistetaan ennen julkaisua. Kommentteihin ei vastata.

Mikä on paikka, mistä lainataan kirjoja?

Kommentit

Ei kommentteja